Araç Muayene Randevu Alma

                                   

İnternetten Araç Muayene Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


Motorlu kara taşıtları için belirli dönemler aralığında yaptırılması zorunlu olan araç muayenesiaraç muayene randevusu alarak gerçekleştirilmektedir. Günümüzde araç muayenesi için yetkili tek kurum ise TÜVTÜRK’tür. Aracınızın muayenesi için gerekli araç muayene sorgulama işlemleri adımlarını sizler için bir araya getirdik.

 • Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Aracınızın muayene tarihinin yaklaşması halinde ilk olarak randevu alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden araç plaka numarası, ruhsat seri no ve şehir bilgilerinin girişini yaptıktan sonra bulunduğunuz ildeki araç muayene istasyonlarından istediğinizi seçip, uygunluk tarihine göre araç muayene randevusu alabilirsiniz. Eğer aracınız için aldığınız randevuyu iptal etmek istiyorsanız ise, yine aynı bilgilerin girişini yaptıktan sonra, randevu iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

                                             Araç Muayene Randevusu

TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden yapağacanız randevu alma işlemi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Belirttiğimiz üzere randevu alabilmeniz için online olarak plaka ve ruhsat seri no bilgilerinin girişini yapmanız yeterlidir. Araç muayene randevusu alma işlemini başarı ile gerçekleştirdikten sonra ise bu sefer aracınızdaki eksiklikler varsa, bu eksiklikleri tamamlama sürecini gerçekleştirmelisiniz.

Aksi takdirde koşulları yerine getirmemeniz veya eksik belge ile muayeneye gitmenizden dolayı ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu nedenle araç muayene randevusu aldıktan sonra mutlaka gerekli olan diğer işlemler hakında bilgi sahibi olmanız, olumsuz bir sonuçla karşılaşmamanız adına çok önemlidir. Bu nedenle araç muayene işlemleri için başından sonuna kadar tüm bilmeniz gerekenleri adım adım hazırladık.

Araç Muayenesi için Gerekli Evraklar

Araç muayene randevusu aldıktan sonra muayene istasyonuna gittiğinizde, yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar gerekmektedir. Bu evrakların sayısı ve çeşidi, aracın türüne ve başvuran kişinin niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Araç sahibinin muayene sırasında söz konusu evrakların eksikliğinden kaynaklı bir sorunla karşılaşmaması için araç muayene randevusu öncesinde evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan emin olması gerekmektedir. İşte araç muayenesi öncesinde yanınızda bulundurmanız gereken evraklar;

 • Araç Ruhsatı

Araç ruhsatınız muayene öncesinde yanınızda bulundurulması gereken en önemli belgelerin başında gelmektedir. Araç ruhsatınızın yanınızda bulunmaması gibi bir durumda, aracınızın muayenesini asla gerçekleştiremezsiniz. Bu duruma ek olarak satış ve devir işlemleri durumunda aracın tescil belgesi noterde olacağından, bu belge yerine yine noterden alınacak olan araç tesciline ilişkin geçici belge, mutlaka yanınızda bulunmalıdır.

 • Zorunlu Trafik Sigortası

Motorlu kara taşıtları için zorunlu olan trafik sigortası da araç muayenesi öncesinde yanınızda bulundurmanız gereken bir diğer belgedir. Aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin yaptırmamanız halinde muayene sırasında kötü bir sürprizler karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle aracınızın sigorta yenileme tarihine dikkat etmelisiniz. Araç sigortanızı en iyi fiyat garantisi ile yaptırmak için Sevgi Sigorta'dan sadece 5 dakikada trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.Sürücüler için zorunlu araç sigortasının yaptırılmaması sadece muayene sırasında değil,sürüş veya olası bir kaza sırasında da geri dönüşü çok zor problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.Karşı ve üçüncü taraflara sağladığı teminatlar nedenle meydana gelebilecek bir kaza halinde araç sahibini çok büyük maddi sorumluluklardan kurtaran araç sigortası,bu yönüyle hermotorlu araç sahibinin yaptırması gereken bir sigortadır.

 • Vekalet Durumu

Muayeneye götüreceğiniz aracın ruhsatı sizin üzerinizde değilse, bu durum için belirlenen esaslara uymanız gerekmektedir. Bu durumda öncelikli olarak yanınızda mutlaka TC. Kimlik numaranızı gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerinden birisi bulunmalıdır. Bu şekilde içerisinde bulunduğunuz ay içinde TÜVTÜRK istasyonlarına götüreceğiniz ilk araç için ek bir belge istenmemektedir. Ancak, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci araç için, araç ruhsat sahibinin noter onaylı vekaletnamesini yanınızda bulundurmalısınız. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye TÜVTÜRK’ün aracın istasyona getirilme süreçleri ile ilgili bilgilendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • LPG ve CNG’li Araçlar

Muayeneye götülecek araç LPG ya da CNG türü bir yakıt tankına sahipse, yakıt tankının üzerinde bulunan bilgi etiketindeki yazılar okunur ve anlaşılır olmalıdır. Aracın daha önce sıvı gaz sistemi onaysız kusuru varsa eğer, muayene tekrarında montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporunun getirilmesi zorunludur.

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 342,20 TL
 • Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet: 174,64 TL
 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 462,56 TL

Yetkili kişi tarafından gerçekleştirilen muayene testlerinin ardından, araç kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak raporlanıyor. Bu rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç muayenesinin sıklığı, farklı araçlara  göre değişiklik gösteriyor:

 • Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir.
 • Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.
 • Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir.
 • Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.

Belirlenmiş olan süreleri dolduğunda araç muayeneleri tekrarlanmak zorundadır.

Araç muayenesi ücretleri nakit olarak ödenir ve muayene süresini geçiren her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi alınır. Ayrıca muayene sonucunda "ağır kusurlu" ya da "emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz ve kusurlarını 1 ay içinde giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz olarak yapılıyor.

 HİZMETLERİMİZ